Czy życie z alkoholikiem ma sens?

Wspólne życie z osobą uzależnioną od alkoholu wpływa nie tylko na komfort, ale też zdrowie i bezpieczeństwo członków rodziny.

Na czym polega toksyczny związek z alkoholikiem?

Wiele kobiet żyje z alkoholikami, znosząc jego nałóg i wszelkie niedogodności z tym związane. Często taki toksyczny związek z alkoholikiem jest możliwy, ponieważ dana osoba jest współuzależniona w sensie psychicznym. Z czasem opieka nad mężem staje się po prostu sensem jej życia jako małżonki. Toksyczny związek z alkoholikiem przyczynia się do obniżenia samooceny członków jego rodziny.

Jak alkoholik traktuje żonę i swoich najbliższych?

Uzależnienie od alkoholu zmusza do szukania nowych sposobów interakcji z rodziną, krewnymi i przyjaciółmi. Często swoje cele może osiągnąć, tylko manipulując bliskimi. Co więcej, z czasem uciekają się do tego typu metody nie tylko alkoholicy, ale także członkowie ich rodzin, ponieważ komunikacja i negocjacje na innym poziomie, stają się niemożliwe.

To jak alkoholik traktuje żonę i swoich najbliższych zależy od stopnia uzależnienia. Zwykle jego manipulacje mają na celu zdobycie alkoholu. Dzięki takiemu zachowaniu alkoholik otrzymuje możliwość przerzucenia odpowiedzialności za to, co się dzieje na innych i spokojnego oddawania się piciu. Zatem jak alkoholik traktuje żonę? Oto najczęstsze zwroty i metody manipulacji:

• „Jutro na pewno przestanę pić i oddam ci wszystkie pieniądze, które mi pożyczyłeś. Ale dzisiaj, po raz ostatni, pomóż mi ”. Odmowa pomocy finansowej bliskiej osobie może być trudna, jeśli obiecuje przestać pić. Jednak manipulacja polega na tym, że dana osoba wielokrotnie składa takie obietnice i nigdy ich nie spełnia.

• „To przez ciebie wciąż piję. Zniszczyłaś mi życie ”. Takie stwierdzenie przenosi ciężar winy na barki bliskiej osoby, dając alkoholikowi możliwość „wypełnienia” żałoby alkoholem.

• „Jeśli nie dasz mi się teraz napić, umrę ” . Ustalenie stanu alkoholika bez pomocy lekarza może być trudne, ale nie jest to powód do wspierania jego uzależnienia poprzez dawanie mu pieniędzy.

Terapia wstrząsowa dla alkoholika – jak radzić sobie z manipulacją?

Osoby uzależnione to manipulatorzy, intryganci, jeśli chodzi o zaspokojenia swoich egoistycznych potrzeb. Używają manipulacji w komunikowaniu się z krewnymi, przyjaciółmi, współpracownikami, nieznajomymi. Terapia wstrząsowa dla alkoholika wyróżnia dwie postawy manipulacyjne:

• Otwarta- bezpośredni szantaż, groźba. Na przykład: „Jeśli nie zrobisz tego dla mnie, zrobię sobie krzywdę”, „Jeśli nie dasz mi pieniędzy, wyskoczę przez okno”.

• Forma ukryta – manipulacja swoim zdrowiem, samopoczuciem, zachowaniem, intonacją. Uzależniony kładzie „nacisk” na „słabe” punkty, poczucie lęku, winy i obowiązku.

Celem manipulacji jest zawsze osiągnięcie pożądanego celu za pomocą dowolnych środków. Szczególnie niebezpieczne są manipulacje w fazie krańcowego picia, gdy zwiększa się możliwość realizacji zagrożeń. Przypadki napadów i urazów fizycznych bliskich osób uzależnionych nie należą do rzadkości. Tu skuteczna może być tylko terapia wstrząsowa dla alkoholika.

Związek z alkoholikiem

Jak zakończyć związek z alkoholikiem – porady psychologiczne

Rozwód z powodu alkoholu to decyzja, która wymaga odwagi. Często żony nadal mają nadzieję, że małżonek się zmieni. W takim przypadku należy w związku wprowadzić pewne zasady:

• Przestań rozwiązywać ich problemy za alkoholików.

• Nie pozwalaj mu składać pustych obietnic.

• Nie reaguj na groźby.

• Nie zgadzaj się na agresywne zachowania alkoholika.

Jeśli te warunki nie zostaną spełnione, musisz rozważyć jak zakończyć związek z alkoholikiem. Aby to stało się możliwie, zostaw go z jego problemami. Dotrzymaj swoich obietnic. Nigdy nie pij z nim ani nie trzymaj alkoholu w domu. Konieczne jest poinformowanie o problemie wszystkich domowników. Nie pobłażaj słabościom, a także poświęć więcej uwagi sobie i swoim dzieciom.

Jeśli zastanawiasz się jak zakończyć związek z alkoholikiem, to musisz mieć na uwadze, że alkoholik jest zawsze egocentrykiem, myśli i mówi tylko o sobie i nigdy nie przychodzi mu do głowy, że ktoś nie chce słuchać jego pragnień. Każde „nie” traktuje jako osobistą zniewagę. Przestań ratować go przed kłopotami, w które wpada z powodu picia. Nie ukrywaj konsekwencji swoich działań.

Jeśli nie jesteś pewna czy twój mąż rzeczywiście jest alkoholikiem, zwróć uwagę na następujące sygnały ostrzegawcze:

• Picie samotnie.

• Wyraźnie odczuwana chęć do picia.

• Picie w tajemnicy przed przyjaciółmi i krewnymi.

• Alkoholowy „zapas”.

• Brak kontroli nad ilością wypijanego alkoholu.

• Pojawienie się rytuałów picia.

• Utrata zainteresowania ulubionymi zajęciami.